Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dzieci w gospodarstwie muszą być bezpieczne

Data publikacji: 2018-06-26, Data modyfikacji: 2018-06-27
A A AWydrukDrukuj  
 
W sezonie letnim rolnicy wykonują wiele zajęć, w których bardzo często pomagają dzieci. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Strzelinie przypomina, jak chronić swoje dzieci podczas prac w polu i gospodarstwie.   Powierzane dzieciom obowiązki muszą być dostosowane do ich wieku i możliwości psychofizycznych. Najmłodsi muszą pozostawać pod stałą opieką, w miejscu do zabawy wydzielonym z dala od części produkcyjnej gospodarstwa. Przed rozpoczęciem prac, trzeba zawsze sprawdzić, czy w pobliżu urządzeń i maszyn rolniczych nie ma dzieci. Należy kontrolować ich kontakty ze zwierzętami gospodarskimi, środkami ochrony roślin, nawozami, paliwami i innymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Dzieci trzeba chronić przed ukąszeniem przez kleszcze i chorobami zakaźnymi roznoszonymi przez zwierzęta.   W polu   Należy pamiętać o szczególnie niebezpiecznych czynnościach, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie mogą wykonywać dzieci poniżej 16. roku życia tj.: kierowanie ciągnikami rolniczymi, obsługiwanie maszyn - kombajnów, kosiarek, pras do słomy i siana, przebywanie dzieci w strefie maszyn i pojazdów. Dzieci nie powinny pracować w nienaturalnej pozycji ciała, dźwigać i ręcznie przenosić ciężkich przedmiotów.   W zagrodzie   Niedozwolonymi zajęciami dla dzieci są: obsługa  sieczkarni, śrutowników, mieszalników, rozdrabniaczy, dmuchaw, przebywanie na pomostach załadunkowych w trakcie pracy maszyn, uczestniczenie w przerzynaniu drewna pilarką tarczową, prace z użyciem pilarek łańcuchowych, prace związane ze ścinaniem i rąbaniem drzew, obsługa zwierząt o dużej masie ciała takich jak bydło, trzoda chlewna, szczególnie samców rozpłodowych i samic karmiących oraz spawanie elektryczne i gazowe.   Groźne substancje   Dzieci nie mogą mieć dostępu do substancji chemicznych stosowanych w gospodarstwie: substancji żrących, paliw, chemicznych środków ochrony roślin, nawozów. Zabronione są prace z użyciem rozpuszczalników organicznych, prace w silosach, na wysokościach, wywóz gnojowicy.     Warto być ostrożnym   Przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście. Każda pracująca maszyna - tym bardziej nie w pełni sprawna - stanowi potencjalne zagrożenie. Z ryzykiem wiąże się każdy kontakt ze zwierzętami gospodarskimi, a praca ze środkami ochrony roślin niesie ryzyko zatrucia. Co roku ponad 1000 dzieci rolników ulega wypadkom podczas pracy w gospodarstwie. Korzystając z pomocy dzieci, warto wybrać prace, którym mogą podołać bez narażania się na niebezpieczeństwo.   Udanych i bezpiecznych wakacji!   PT KRUS Strzelin

Pełna treść wiadomości na: strzelin.pl/Aktualnosci/Dzieci-w-gospodarstwie-musza-byc-bezpieczne.html
UM Strzelin, Źródło artykułu: strzelin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
strzeliński

Powiat strzeliński - powiat z siedzibą w Strzelinie, w województwie dolnośląskim. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Strzelin, Wiązów, Borów, Kondratowice, Przeworno.

Dojazd zapewni autostrada A4, droga krajowa 39 i drogi wojewódzkie: 346, 378, 385, 395, 396, 401 oraz 403.

Gdy już się tu znajdziemy, zainteresujmy się Wzgórzami Strzelińskimi. Ich obszar to wspaniałe miejsce na rowerowe i piesze wycieczki. Wystartować można także w biegu na orientacje pośród tych wzniesień sięgających niespełna 400 m n.p.m. i będących fragmentem Przedgórza Sudeckiego. Wśród zabytków powiatu dominują wiejskie kościółki, dworki i pałace.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola