Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

MSZ: Minister W. Waszczykowski na spotkaniu szefów MSZ Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego

Data publikacji: 2017-09-04, Data modyfikacji: 2017-09-04
A A AWydrukDrukuj  
 
MSZ: Minister W. Waszczykowski na spotkaniu szefów MSZ Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego

- MSZ informuje:

Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Budapeszcie

– Nieustannie liczymy na rozwój infrastruktury łączącej kraje Partnerstwa Wschodniego z UE, zarówno energetycznej, jak i transportowej oraz zwiększenie mobilności i szans ludzi młodych. Są to realne i przede wszystkim widoczne więzy pomiędzy naszymi krajami. Jest to niewątpliwie jedno z naszych głównych zadań do realizacji po zbliżającym się Szczycie – powiedział minister Witold Waszczykowski w Budapeszcie.

Na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó w spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Partnerstwa Wschodniego (PW) uczestniczyli również minister spraw zagranicznych Estonii, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie UE, Sven Mikser, a także Komisarz UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.

Spotkanie rozpoczęło śniadanie robocze ministrów V4 z udziałem ministra Miksera oraz komisarza Hahna poświęcone przyszłości Partnerstwa Wschodniego. Podczas rozmów minister Waszczykowski zaznaczył, że kluczowa dla powodzenia Partnerstwa Wschodniego jest kwestia rozbudowy infrastruktury i jej odpowiedniego finansowania oraz rozszerzenie oferty dla młodzieży z krajów wschodniego sąsiedztwa.

W trakcie sesji plenarnej uczestnicy omówili kwestie przygotowań do zbliżającego się Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 24 listopada 2017 r. w Brukseli. – Jako Grupa Wyszehradzka chcemy dać możliwość w ramach Partnerstwa Wschodniego naszym wschodnim sąsiadom różny poziom aspiracji w ramach tej polityki, łącznie z ofertą europejskiej perspektywy zainteresowanym partnerom – powiedział minister Waszczykowski. Dodał, że Deklaracja powinna być krótka i zawierać jasny polityczny przekaz dla krajów Partnerstwa.

Tematem rozmów podczas lunchu roboczego był rozwój infrastruktury energetycznej w krajach PW oraz finansowanie Partnerstwa Wschodniego w perspektywie Wieloletnich Ram Finansowych 2020-2027. Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej oraz krajach Partnerstwa poprzez rozbudowę infrastruktury i dywersyfikację kierunków dostaw. W tym kontekście wskazał na kluczowe znaczenie tzw. korytarza „Północ-Południe”, dzięki któremu gaz z polskiego terminala LNG w Świnoujściu czy w przyszłości z gazociągu Baltic Pipe mógłby docierać do całego regionu, w tym na Ukrainę.

Ponadto podczas wspólnej konferencji prasowej ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej przyjęli Wspólne Oświadczenie „Strategic challenges of the Eastern Partnership before the Brussels Summit” dot. wyzwań stojących przed polityką Partnerstwa Wschodniego w przededniu Szczytu w Brukseli.

Obrady poprzedziło spotkanie koordynacyjne ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej poświęcone przygotowaniu do dyskusji w szerszym gronie oraz omówieniu planów węgierskiej prezydencji w V4 na okres najbliższych tygodni.

MSZ, Źródło artykułu: Centrum Prasowe PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
strzeliński

Powiat strzeliński - powiat z siedzibą w Strzelinie, w województwie dolnośląskim. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Strzelin, Wiązów, Borów, Kondratowice, Przeworno.

Dojazd zapewni autostrada A4, droga krajowa 39 i drogi wojewódzkie: 346, 378, 385, 395, 396, 401 oraz 403.

Gdy już się tu znajdziemy, zainteresujmy się Wzgórzami Strzelińskimi. Ich obszar to wspaniałe miejsce na rowerowe i piesze wycieczki. Wystartować można także w biegu na orientacje pośród tych wzniesień sięgających niespełna 400 m n.p.m. i będących fragmentem Przedgórza Sudeckiego. Wśród zabytków powiatu dominują wiejskie kościółki, dworki i pałace.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola